MUDr. Ladislav Kouba sestra Marcela Krejčí
Soukromá gynekologická ordinace
Gynekologie a porodnictví
Dětská gynekologie
Soukromá gynekologická ordinace
Nedašovská 376/6
Praha 5 - Zličín
  Tel.: +420 257950389
e-mail : ladislav.kouba@seznam.cz
napište nám
V případě, že se nám nedovoláte napište e-mail.
Ordinační doba
Milé klientky, naše ordinace bude v termínu od 16.3. do 26.3. z technických příčin uzavřena. Ordinovat začneme v pondělí 29.3. Všechny objednané jsme přeobjednali na termíny po 29.3. Děkuji za pochopení. MUDr. Ladislav Kouba < tr>Máme zaveden objednací systém. Termín návštěvy v ordinaci lze v době ordinačních hodin domluvit na tel. čísle 257950389.
Pondělí: 13.00 - 19.00
Úterý: 09.00 - 14.30
Středa: 08.00 - 14.30
Čtvrtek: 13.00 - 18.00
Pátek: 08.00 - 13.00 speciální odběry, vyšetření ultrazvukem, administrativa

Vyšetření děložního čípku
Věděli jste?
Vyšetření děložního čípku

Co je to

Vyšetření děložního čípku, Papanicolaoův (Pap) test je součást gynekologického vyšetření. Slouží k hodnocení buněčných změn na děložním hrdle v rámci prevence nádorů. Novou metodu diagnostiky a prevence gynekologických nádorů pomocí hodnocení buněčných změn z vaginálních stěrů zavedl v roce 1928 do praxe řecký gynekolog George Nicholas Papanicolaou

Kdy se to používá

Vyšetření děložního čípku se používá k zachycení buněčných změn na jeho povrchu. Je součástí běžného gynekologického vyšetření. Každá žena by měla podstoupit preventivní gynekologickou prohlídku pravidelně alespoň jednou ročně. Pap test se provádí obvykle po zahájení pohlavního života a potom pravidelně celý život. Frekvence vyšetření se liší podle věku a přítomnosti rizikových faktorů. Test provádí gynekolog.

K čemu to bude

Návštěva u gynekologa v některých dívkách a žen stále ještě vyvolává odpor, strach a stud. Vyšetření je však velmi důležité. Pravidelné preventivní kontroly přispívají k udržení Vašeho zdraví Vyšetření umožní včas odhalit změny na Vašem děložním čípku. Záchyt nádorového bujení v jeho samotném počátku výrazně zvyšuje naději na jeho úplné vyléčení.

Co je k tomu potřeba

Stěr z děložního hrdla se provádí vatovým tampónem. K hodnocení vzorku se je třeba podložní sklíčko, mikroskop a speciální barvivo.

Jaký je princip

Pap test je cytologické vyšetření stěru z děložního čípku. Buňky z vatového tampónu se rozetřou na podložní sklíčko a obarví. Obarvené buňky kontroluje lékař pod mikroskopem.

Jak se na to připravit

Příprava je stejná jako při běžné gynekologické prohlídce. Vyšetření se provádí mimo dobu menstruačního krvácení. 24 hodin před vyšetřením byste si neměla vyplachovat pochvu, používat tampóny ani žádné vaginální léky. Je vhodné si na sebe obléct sukni nebo delší svetr. Volné dlouhé oblečení pomáhá překonat stud. Před vyšetřením je vhodné se vymočit.

Jak to probíhá

Po odebrání anamnézy a běžném gynekologickém vyšetření v zrcadlech Vám bude lékař do pochvy zavádět postupně několik špejli se smotkem vaty nebo speciální kartáčky. Provede stěry z děložního čípek a vstupu do děložního kanálu. Odběry v žádném případě nebolí. Trvají jen několik sekund.

Kdy bude výsledek

Příprava a vyhodnocení cytologického vyšetření trvá asi 1 týden. Orientační mikroskopické vyšetření může lékař provést přímo v ordinaci.

Co to řekne/ukáže

Za normálních okolností nevykazují buňky čípku žádné odchylky. Abnormální nález může ukázat neobvyklé tvary buněk a okrsky nadměrného množení. Z charakteru buněk může lékař určit typ a závažnost onemocnění.

Kam povedou další kroky

Vyšetření Vás nijak neomezuje. Po jejím provedení můžete jíst, pít a věnovat se libovolné činnosti.

Dostupnost

Vyšetření provádí všechny gynekologické ambulance.


Chcete vidět, co Vás čeká?
Poodhalíme Vám roušku medicínského tajemství. V naší fotogalerii můžete vidět vše od našeho vybavení přes Vaše vyšetření až po léčbu Vašeho problému.