MUDr. Ladislav Kouba sestra Marcela Krejčí
Soukromá gynekologická ordinace
Gynekologie a porodnictví
Dětská gynekologie
Soukromá gynekologická ordinace
Nedašovská 376/6
Praha 5 - Zličín
  Tel.: +420 257950389
e-mail : ladislav.kouba@seznam.cz
napište nám
V případě, že se nám nedovoláte napište e-mail.
Ordinační doba
Milé klientky, naše ordinace bude v termínu od 16.3. do 26.3. z technických příčin uzavřena. Ordinovat začneme v pondělí 29.3. Všechny objednané jsme přeobjednali na termíny po 29.3. Děkuji za pochopení. MUDr. Ladislav Kouba < tr>Máme zaveden objednací systém. Termín návštěvy v ordinaci lze v době ordinačních hodin domluvit na tel. čísle 257950389.
Pondělí: 13.00 - 19.00
Úterý: 09.00 - 14.30
Středa: 08.00 - 14.30
Čtvrtek: 13.00 - 18.00
Pátek: 08.00 - 13.00 speciální odběry, vyšetření ultrazvukem, administrativa

Těhotenský ultrazvuk
Věděli jste?
Těhotenský ultrazvuk

Co je to

Ultrazvuk, UZ nebo SONO je neinvazivní, naprosto bezbolestná zobrazovací metoda. Je neškodná pro matku i dítě. Umožňuje lékaři sledovat a hodnotit průběh těhotenství. První, kdo pomocí ultrazvuku zhotovil obrázky dítěte v matčině těle, byl britský gynekolog Ian Donald. Stalo se tak v roce 1958 v skotském Glasgow.

Kdy se to používá

Ultrazvuk se v průběhu těhotenství provádí hned několikrát (nejméně 3 až 4krát) . Poprvé obvykle mezi 4. až 8. týdnem. Toto vyšetření slouží k potvrzení těhotenství a určení jeho stáří. Druhé vyšetření, zaměřené na sledování vývojových vad, se provádí ve 12. týdnu. Další následuje přibližně ve 28. a 32. týdnu těhotenství. Krátce před porodem může porodník vyšetřovat maminku ultrazvukem i opakovaně.

K čemu to bude

Těhotenský ultrazvuk má v gynekologii a porodnictví nezastupitelné místo. Představuje lékařovo oko do maminčina bříška. Umožňuje potvrdit těhotenství a vyloučit jeho nesprávnou polohu (mimoděložní těhotenství). Z naměřené délky kostí a velikosti hlavičky lze vypočítat stáří plodu. V průběhu těhotenství lékař sleduje vývoj a postavení plodu a jeho orgánů (především srdce a ledvin), množství plodové vody a stav placenty. Speciálním druhem ultrazvuku - Dopplerovským vyšetřením - barevně zobrazí průtok krve placentou a pupečníkem. Může včas zachytit případné odchylky nebo vady. Z ultrazvuku se matka na přání dozví i pohlaví svého dítěte. Ultrazvuk se také používá při každém zákroku v průběhu těhotenství (např. při odběru plodové vody).

Co je k tomu potřeba

Ultrazvukový přístroj se skládá ze sondy napojené na přístroj s ovládacím pultem a zobrazovacím monitorem. Navíc je vybaven termosublimační tiskárnou, která umožňuje vybrané obrázky vytisknout. Pro těhotenský ultrazvuk se používají dva základní druhy ultrazvukových sond. Prvním z nich je klasická sonda pro vyšetřování přes břicho. Druhým je sonda vaginální, určená k vyšetřování přes pochvu. Pro lepší zobrazení se na ultrazvukové sondy nebo přímo na břicho nanáší průhledný gel.

Jaký je princip

Ultrazvuk je zvukové vlnění vysoko nad hranicí slyšitelnosti lidským uchem. Jeho vlny pronikají hmotou. Na rozhraní dvou částí s odlišnými vlastnostmi dochází k odražení části vln a jejich návratu zpět směrem ke zdroji. Zbylé vlny pokračují hmotou dál, dokud nedosáhnou dalšího rozhraní, kde se opět jejich část odrazí. Sonda lékařského ultrazvukového přístroje přiložená na břicho těhotné vysílá do jejího těla UZ vlny. Ty se po dosažení hranice orgánů plodu částečně odrazí a vrací zpět k sondě. Přístroj tyto odražené vlny a jejich časové zpoždění zpracuje do výsledného černobílého obrazu na monitoru.

Jak se na to připravit

Těhotenský ultrazvuk nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Můžete před ním normálně jíst i pít. Výhodou je, když budete mít naplněný močový měchýř. Proto nějakou dobu před vyšetřením nemočte. Na vyšetření Vás zve porodník z těhotenské poradny. Přineste si těhotenskou průkazku, do které zaznamená výsledek vyšetření.

Jak to probíhá

První ultrazvuk pro potvrzení těhotenství se obvykle provádí přes pochvu. Odložíte si spodní oblečení a položíte se na vyšetřovací lůžko. Na speciální vaginální sondu nanese lékař gel a upevní jednorázový ochranný kondom. V poloze na zádech s pokrčenýma a mírně roztaženýma nohama zavede sondu do pochvy a vyšetří dělohu. Vyšetření trvá pouze několik minut. Nemusíte se jej nijak obávat. Není bolestivé. V dalším průběhu těhotenství Vás čekají většinou již jen ultrazvuková vyšetření přes břicho. Provádějí se v leže na zádech s obnaženým břichem. Po nanesení gelu lékař jemnými pohyby a tlakem natáčí sondu a v různých úhlech sleduje Váš plod. Jeho obraz můžete vidět na monitoru. Po skončení vyšetření dostanete ubrousek na otření gelu a můžete se opět obléct.

Kdy bude výsledek

Výsledek vyšetření je známý okamžitě v jeho průběhu. Lékař naměřené a zjištěné údaje napíše do zprávy, kterou založí do Vaší karty nebo kterou odnesete svému porodníkovi.

Co to řekne/ukáže

Orgány Vašeho těla mají různou echogenitu. To znamená, že odlišně odrážejí ultrazvukové vlny. Díky tomu se na obrazovce zobrazí jejich hranice i struktura. Ultrazvukové vyšetření na začátku těhotenství ukáže uhnízděné oplozené vajíčko a vyvíjející se embryo. V pokročilé fázi těhotenství obvykle nezobrazí celé tělíčko plodu. Při natáčení sondy jsou vidět jen jeho jednotlivé části. Obvykle je zřetelně vidět hlava a končetiny. Obraz se Vám může zdát nepřehledný a nejspíš budete potřebovat vysvětlení, co která část znamená. Zobrazené části je možno měřit a posuzovat jejich strukturu a vývoj. Postavení plodu, odhad množství plodové vody a stav krevního zásobení placenty a pupečníku vypovídají o tom, zda plod správně prospívá. Interpretace nálezu vyžaduje značnou zkušenost. Laikovi připomíná ultrazvukový obraz jen bílé šmouhy na obrazovce. Ultrazvukové vyšetření je bezpečné. Nebyl prokázán žádný nežádoucí vliv na těhotnou ani plod.

Kam povedou další kroky

Po ultrazvukovém vyšetření můžete odejít a vykonávat jakoukoli činnost. Vyšetření je bez následků a nijak Vás ani Váš plod neomezuje.

Dostupnost

Ultrazvuk je velmi jednoduché a dostupné vyšetření. Přístroji jsou vybaveny všechny nemocnice i celá řada soukromých ordinací a ambulancí. Po objednání se na vyšetření čeká v závislosti na provozu pracoviště nanejvýš několik dní.


Chcete vidět, co Vás čeká?
Poodhalíme Vám roušku medicínského tajemství. V naší fotogalerii můžete vidět vše od našeho vybavení přes Vaše vyšetření až po léčbu Vašeho problému.